April 2018
M T W T F S S
« Apr    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Latest Blog

About us

Nisl posuere phasellus potenti sem senectus mattis.

Categories

YURTDIŞI ÇIKIŞ EVRAKLARI

Yurt Dışı Çıkışları Hakkında Önemli Hatırlatma...

YURTDIŞI ÇIKIŞ EVRAKLARI

**Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının yurt dışı çıkışlarında 15 TL Yurt Dışı Çıkış harçlarını ilgili Bankalara yatırmalı ve dekontunu havalimanında yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Yurt Dışı çıkışlarında OHAL Kapsamında ibraz etmesi gereken evraklar ;
*SGK lı ÇALIŞANŞARIN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN KAŞELİ İMZALI HİZMET DÖKÜMÜ almaları yanı sıra ,çalışmış oldukları kurumdan izin yazıları varsa işyeri kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları ve yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir,

*ÖĞRENCİLERİN öğrenci oldukları okuldan öğrenci belgesi alması gerekmektedir,

*EMEKLİLERİN (Bağkur ve SGK) SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN KAŞELİ İMZALI HİZMET DÖKÜMÜ KAŞELİ İMZALI çıktısını almaları veya emekli kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları ve yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir,

*KAMU ÇALIŞANŞARININ çalıştıkları kurumdan ‘’YURT DIŞINA ÇIKMASINA MANİ BİR DURUM YOKTUR’’ İbaresi yer alan izin belgelerinin orijinal ıslak imzalı hali yanlarına almaları ve yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir,

*KAMUDA ÇALIŞANLARIN VE YEŞİL PASAPORT SAHİBİ misafirler havalimanlarında öncelikle vize ihlal bürosuna başvuru yapması gerekmektedir. Vize ihlal bürolarında GBT araştırması yaptırmaları ve bağlı oldukalrı kurumdan ‘’YURT DIŞINA ÇIKMASINA MANİ BİR DURUM YOKTUR’’ İbaresi yer alan izin belgelerinin orijinal ıslak imzalı hali, seyahat edecekleri bilet ve pasaportlarını yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir.

*KAMUDA ÇALIŞAN NORMAL VE YEŞİL PASAPORT SAHİBİ misafirlerin bağlı oldukları kurum yazısında ‘’YURT DIŞINA ÇIKMASINA MANİ BİR DURUM YOKTUR’’ ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ve tüm evraklar tam ise, uçmasına mani bir durum yok ise izin verilmektedir.


*YEŞİL PASAPORT SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN öğrenci oldukları okuldan öğrenci belgesi alması ve YEŞİL PASAPORT aldıkları ANNE veya BABA’nın bağlı bulundukları kurumdan seyahat eden öğrencinin adı geçecek şekilde ‘’YURT DIŞINA ÇIKMASINA MANİ BİR DURUM YOKTUR’’ ibareli dilekçe almaları ve yetkililere ibraz etmeleri gerekmektedir.


*YEŞİL PASAPORT SAHİBİ EMEKLİ misafirler için emekli oldukları kurumdan kurum kartlarını yok ise  bağlı bulundukları kurumdan ''EMEKLİ OLDUKLARINA '' dair  belgenin orijinal ıslak imzalı halini yanlarına almaları ve vize ihlal bürosuna başvuru yapmaları GBT araştırması sonucunda sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.

*ASKER EMEKLİSİ misafirlerin GBT araştırmaları için farklı bir bölüm ile iletişime geçilmektedir. Emeklilik kartı ve bağlı oldukları emekli kurumdan ’YURT DIŞINA ÇIKMASINA MANİ BİR DURUM YOKTUR’’ İbaresi yer alan izin belgelerinin orijinal ıslak imzalı yazı ile birlikte yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarınıza izin verilmektedir.
** (OHAL durumu nedeni ile yukarıdaki prosedür uygulamada değişiklik gösterebilir.)**
****Yurtdışı çıkış işlemleri tamamen pasaport polisinin idaresindedir. Bu uygulamaların zaman alması ve havalimanına girişlerde ekstra kontrol olmasından dolayı, havalimanı yetkilileri ve pasaport polisleri tarafından uçuştan en az 5 saat önce havalimanında bulunulması önerilmektedir. *****